Ortopedik Ayakkabı Nedir?

05/16/2020
Ortopedik Ayakkabı Nedir?

FOR HALLUX


Hallux Valgus ayak birinci parmağının dışa doğru ve ayak birinci tarak kemiğinin içe doğru ve ayak birinci tarak kemiğinin içe doğru açılması şeklinde oluşan deformitedir. Tarak kemiği ile başparmak ekleminin olduğu yerdeki bursa(Yastıkçık) bu şekil değişikliği nedeniyle zorlanır ve enflame olur(şişer). Buna da bunion adı verilir. Hallux Valgus'un en önemli nedenleri dar ayakkabı giyilmesi ailevi yatkınlık,kasların ve eklemlerin gevşekliği,gout ve artrit gibi bir takım romatizmal hastalıklardır.

      
1. Aşama Halluks Valgus Ayak
20 derecenin altında eğimli baş parmak. Erken önlenmesi için yürürken çeşitli önlemler alınabilir.

2. Aşama Halluks Valgus Ayak
20-30 derece arasında eğimli baş parmak ara sıra ağrıya sebep olur yürüme kalitesi düşmektedir. Gündüz ve gece ateli daha sık kullanılmaya başlar.

3. Aşama Halluks Valgus Ayak
30 ve 50 derece arasında eğimli baş parmak. Düzenli ağrıya sebep olur. Haraketlerde sınırlamaya sebep olur ve mutlaka uzmanlara görülmesi gerekmektedir.

4. Aşama Halluks Valgus Ayak
Halluks valgusun en ağır şeklidir. Ayak üzerine basmak neredeyse imkansızdır mutlaka bunyonları sabitlemek ve rahat ortopedik ayakkabılar giyilmelidir. Uzmanlar tarafından operasyona yönlendirme yapılmalıdır.


Eğer anne veya babanızda Hallux Valgus'u olan biri varsa ve siz de dar burunlu ve yüksek topuklu ayakkabılar giyiyorsanız sizde de Hallux Valgus oluşması kaçınılmazdır. Bunu önlemek için geniş burunlu ve alçak topuklu ayakkabıları seçmelisiniz.


Operasyona kadar gidebilen Hallux Valgus'un tedavinin ilk adımı hastanın ayakkabı seçimini değiştirmektedir. Özellikle bayan hastalarda sivri topuk ve dar burunlu ayakkabı giyimi engellenmeli,yeterince genişleyebilen yumuşak malzemeden yapılmış 2,5-3,5 cm For Hallux serisi ürünlerimizi tercih etmenizi öneririz.



DIABET-X

Diabet-X taban teknolojisi, ayak bölgesinde dış etkilere ve darbeye bağlı oluşabilecek yaralanmaları ve kanamaları önleyebilmek için Lui Shoes tarafından üretilmiştir. Ayakkabı tabanı yan duvarları, standart tabanlara göre mm. daha yüksek üretilerek, özellikle ayakların yanlarından gelebilecek darbelere ve çarpmalara karşı ayakkabının koruyuculuğu arttırılmıştır. Ayrıca yine dışarıdan gelebilecek darbelere karşı koruyucu özelliğinin arttırılması için üst deri ve iç astar arasında yekpare lamine olmuş yoğun ped kullanılmıştır. Diabet-X taban teknolojisi ile beraber,ayakkabının air sistemli ve antibakteriyel anatomik fuspetli olmasıyla,ayakkabı içindeki bakteri oluşumu azalmaktadır ve bunun sonucunda diabetli hastayı ayakta oluşabilecek mikrobik rahatsızlıktan korumaktadır. Diabetik ürünlerimizde yılı ile birlikte üstteki özelliklere ilave olarak Ventosa tabanı teknolojisi kullanarak kayma riskine karşıda tedbir aldık.

DİABET HASTALARI İÇİN AYAK BAKIMI VE DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

 

* Derisi esnek yumuşak içi tamamen deri olan ayakkabılar tercih ediniz
* Çıplak ayakla dolaşmayınız.Devamlı çorap giyiniz.
* Ayaklarınızı her gün ılık suyla yıkayınız ve iyice kurulayınız.
* Ayaklarınızı günlük kontrol ediniz,değişiklik olup olmadığından emin olunuz.
* Tırnaklar derin kesilmemeli nasırlara dokunulmamalı, uzman podiyatri veya profesyonel tarafından tedavi edilmeli.
* Ayakta kan dolaşımını engelleyeceği için sigara içmeyiniz.
* Kilonuzu devamlı kontrol ediniz.
* Ayrıntılı bilgi için mutlaka doktorunuza veya hemşirenize danışınız.