Diyabetik Ayakkabı Nedir?

01/03/2021
Diyabetik Ayakkabı Nedir?

Diyabetik Ayakkabı Nedir?

Öncelikle diyabet ile şeker hastalığı aynı şeydir ve genellikle dünyada “diabetes” yani “diyabet” ismi ile anılır. İnsan vücudunda, tat olarak şekerli veya tatlı bir gıda tüketmeseniz dahi, vücudunuza alınan gıdalar temel bir enerji kaynağı olan “şeker” haline getirilir. Ancak şekerin vücudumuzdaki tüm hücrelere dağılması için “insülin” adında bir hormona ihtiyaç duyarız. İnsülin, midenin arka kısmında bulunan pankreas adındaki bir organ tarafından üretilir.

Bu hormon, gıdaların parçalanarak şekere dönüştürülmesini sağlar ve az salgılandığı durumlarda “şeker hastalığı” yani “diyabet” meydana gelir. Çoğu şeker hastası aynı zamanda obezite ve yeme bozuklukları ile mücadele etmektedir. Ancak bu normal; yoğun miktarda şeker tüketiyorsunuz ancak bu şeker parçalanarak hücrelerinize ulaşmıyor. Bu durumda sıradan bir insandan fazla oranda şeker tüketmeniz normal. Ama hormonlarınız iyi çalışmadığı için muhtemelen ne kadar şeker tüketirseniz tüketin, aldığınız şeker hücrelerinize ulaşmayacaktır. İşte diyabet - şeker hastalığı bunun sonucunda meydana gelir.

Diyabet, dünyada obezitenin yaygınlaşmasına paralel olarak ne yazık ki dünyadaki daha çok insanı etkileyen sağlık problemlerinin başında geliyor. Şeker hastalığı - diyabetin dünyada ve ülkemizde daha giderek daha fazla yaygınlaşması, diyabetik ayakkabı modellerinin kullanım oranını arttırıyor. Bu yüzden “diyabetik ayakkabı nedir?” sorusunu sormanız çok doğal, özellikle de diyabet sorunu ile karşı karşıya değilseniz… Gelin öncelikle şeker hastalığının ne olduğunu, komplikasyonlarını inceleyelim ve ardından diyabetik ayakkabımodellerinin ayrıntılarına bir göz atalım.