Deri Ayakkabı Bakımı Nasıl Yapılır?

01/03/2021
Deri Ayakkabı Bakımı Nasıl Yapılır?

Deri Ayakkabı Bakımı Nasıl Yapılır?

Ayakkabı bakımının ilk evresi doğru ayakkabı modelini satın almaktan başlıyor. Kalitesi düşük bir ayakkabı ne kadar özen gösterirseniz gösterin bir süreden sonra sizi mutlaka mağdur edecektir. Bunun önüne geçmek için her zaman ayak yapınıza uygun ve kaliteli malzemeye sahip ayakkabı alternatiflerini tercih etmelisiniz. İkinci önemli evresi ise, ayakkabı kullanımı olmaktadır. Her zaman aynı ayakkabıyı giymek de ayakkabı modelinizin kısa sürede deforme olmasına neden olacaktır.

Unutmamalıyız ki, ayakkabılar gün boyu bedenimizi taşıyor. Bu nedenle arada farklı ayakkabılar giymek, ayakkabılarınızın ömrünü uzatacaktır. Ayakkabıyı doğru giymek de ayakkabı bakımının altın kuralları arasında yer alıyor. Eğer bağcıklı bir ayakkabı kullanıyorsanız, bağcıkları açarak giymeye özen göstermelisiniz. Eğer fermuarlı bir ayakkabı modeliniz var ise, fermuarı açmadan zorlayarak ayağınıza geçirmeye çalışmayın. Bu şekilde ayakkabı giyme metodu da ayakkabınızı kısa sürede yıpratacaktır.

Ayakkabılarınızı gün sonunda havalandırarak dinlenmeye bırakabilirsiniz. Ayakkabı içerisinde oluşan nemden kurtulmak için nemi çeken ahşap kalıplardan faydalanabilirsiniz. Bu tarz ayakkabı bakım ürünleri ayakkabınızın içinde oluşan bakterilerin de ortadan kalkmasını sağlayacaktır. Aynı zamanda ayakkabınızın kalıbını koruyarak zaman içinde şekil bozukluğuna maruz kalmasını önleyecektir. Ayakkabılarınızı giyerken ahşap çekeceklerden de destek almalısınız. Başparmağınızı kullanarak ayakkabınızı topuğunuzdan geçirmeye çalışmak da ayakkabınızda ciddi deformelere yol açacaktır.